Çavdar Tarlasında Çocuklar

Ergenlik döneminde olan Holden Caufield, ele avuca sığmaz asi bir çocuktur. Çavdar Tarlasında Çocuklar, Holden’in bir Noel gecesi başına gelenler ile hızlı bir sonu yaşamasını konu alıyor. Yaşadıkları sonucu psikiyatri kliniğinde son bulan bir öykü bu.

Asiliğinin yanı sıra başına gelenlerden sonra değişim yaşayan bir çocuktur aynı zamanda Holden. Onun yaşadığı bu hızlı değişim bir anlamda masumiyeti arayıştır ve o her adım attığında biraz daha kendisinin kaybettiğini açıkça görüyordur. Onun savaşı yalnızca kendisiyle değildir, zaman ve yetişkin dünyanın düzeniyledir.

 

Çavdar Tarlasında Çocuklar

Çavdar Tarlasında Çocuklar

Yazarın Tek Romanı

Çavdar Tarlasında Çocuklar yazar J. D. Salinger’in tek romanı. Tek romanı olması nedeniyle farklı bir konu yakalamış olan Salinger, kitabında iç burkan detaylarla Holden Caufiled’in yaşadığı acıları bizlere başarı ile aktarıyor. Bu anlatımla birlikte ergenlik döneminde son bulan bir trajedi ile karşılaşıyor olan kahramanımızın hazin sonu da en az kendisi kadar asi bir süreçte işleniyor.

  1. D. Salinger, Dokuz Öykü kitabı ile tanımış olsak da onu Frank ve Zoey kitabıyla da tanıyanlarımız elbette bulunuyordur. Yazar, 1963 yılından günümüze kadar yeni bir kitap ile karşımıza çıkmadığı gibi gizlilik içinde yaşamını devam ettirirken yine de dünya edebiyatında hatırı sayılır bir konumda bulunuyor.

Kitap tavsiye listemizde yer alan Çavdar Tarlasında Çocuklar, yazarımızı daha yakından tanımak ve anlatımındaki farklılığını yakalamak açısından önemli bir fırsat. Bu kitapla birlikte bir ergenin kısa hayatını zevkle okuyacağınızı umuyoruz.

Kitap: Çavdar Tarlasında Çocuklar

Yazar: J. D. Sanlinger

ISBN: 9789753636369

Sayfa Sayısı: 208

Yayın Yılı:  2006

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*