Hababam Sınıfı

Edebiyatımızda bazı eserler vardır ki iz bırakır. Yazıldıktan seneler sonra bile insanlara kendini hatırlatır. Hatta bu kitapların filmleri çekilir eserler ile birlikte filmler de ölümsüzleşir. Yazarın vefatından sonra bile ismini ölümsüzleştiren bu eserler günümüzde hala okunuyor.

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz

Rıfat Ilgaz’ın Bize Bıraktığı Eser: Hababam Sınıfı

Türk edebiyatında bu tip eserler mevcuttur. Rıfat Ilgaz böyle eserler bırakmış nadir insanlardan birisidir. Hababam Sınıfı ismini verdiği bu eser ile günümüzde hala okunma başarısını gösteren yazar bu eserini 1957 yılında kitap haline getirmiş. Haftanın kitapları kategorisinde bulunan bu bilinen eser yazara başarısını ve tanınırlığını sağlayan kitap serisi olma özelliğini taşıyor.

Hababam Sınıfı yazıldığı dönemin ekonomik ve kültürel yapısı ile eğitim sistemini güldürerek eleştiren bir kitap olma özelliğini taşıyor. Karakterlerine baktığımızda İnek Şaban, Güdük Necmi, Ferit, Mahmut Hoca, Ekrem Badi gibi karakterler öne çıkıyor.

Rıfat Ilgaz bu eserinde Türkiye’nin farklı yerinden gelen öğrencileri konu alıyor. Bu sınıf her sene sınıfını geçmek için çabalamakta fakat asla başaramamaktadır. Her sene sınıfta kalan bu öğrenciler özel bir okulda okuduğu için okuldan atılmıyorlar fakat sınıf atlamaları da mümkün olmuyordu.

Esere baktığımızda mizah kitabı özelliğinin yanında eleştiri yaptığı da görülür. Özellikle eğitim sistemi üzerine yapılan eleştiriler okuyucuya güldürü öğesiyle birlikte sunan Rıfat Ilgaz bu konuda çok başarılı bir eser ortaya çıkarmıştır. Kitabın filmi de çekilmiştir. Günümüzde bile hala okunan bir kitap olan bu eser Türk edebiyatının mizah konusundaki en başarılı eserlerinin başında gelir.

Yazar: Rıfat Ilgaz

Kitap Hababam Sınıfı:

ISBN: 9786053601005

Sayfa Sayısı: 516

 

1 Yorum

  1. levent bilginer diyor:

    Rıza Ilgaz dan bize kalan en önemli ve halkımız tarafından da çok sevilen bir eser hababam sınıfı. Okurken kimi zaman hüzne kapılıp kimi zaman da kahkalar atıcağımız bu eseri okumayan ya da izlemeyen yoktur diye düşünüyorum ama yinede tavsiye ediyorum. :))

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*