Hindistan’a Bir Geçit

Son zamanlarda sitemizin top 100 kategorisinde yer alan ve konusu ile okuyucunun dikkatini çeken “Hindistan’a Bir Geçit” adlı kitabımız son yayım tarihinden beş yıl sonra tekrar okuyucu ile buluşuyor. Zevk ve keyif içinde okuyacağınız bu eser sizi 1924 yılına götürecek. Eseri ile dünyanın her ülkesinde adından söz ettiren E. M. Forster, edebiyat dünyasının en başarılı isimlerinden biridir.

Hindistan’a Bir Geçit Eserinin Konusu

Hindistan

Hindistan

1924 yılında geçen Hindistan’a Bir Geçit adlı eser Britanya İmparatorluğu’nun yönetimi altında olan Hindistan’ı el alıyor. İki farklı kültüre sahip olan İngilizler ve Hindistanlıların aralarındaki kültürel farklılıkların çokluğu hemen dikkatinizi çekecek. İnsanların birbirlerine olan ön yargıları yüzünden yanlış anlaşılan pek çok durum ile karşı karşıya kalacaksınız. Doğu- Batı sorunsalını bu eserinde işleyen E. M. Forster, karanlıklara gömülen ve üzeri örtülen pek çok olayı da aydınlatarak okuyucuya aktarıyor.

Bunca kargaşanın arasında tüm önyargılarından ve içindeki milliyetçilik duygularından kurtulmuş olan Aziz, genç Müslüman bir doktordur. Okuduğu tahsilinde ırkçılığın olmadığı Aziz bu yaşına kadar insancıl duygularla kendini eğitmiş hümanist bir bireydir. Bu saygın karakteri doğrultusunda ise İngilizler ile bağlantı kurmaya konuşmaya çalışsa da karşıdakilerden pek olumlu davranışlar görmez ve şimdiye kadar inandığı her şeyin bir yalan olduğunu düşünür. Sevginin ve saygının karşılıklı olduğu zaman işe yaracağını düşünen Aziz’in hayatında yeni bir dönüm noktası olacaktı bu yıllardaki insan davranışları.

Kitap adı: Hindistan’a Bir Geçit

Yazar: E.M. Forster

ISBN:9789754708790

Sayfa: 368

Yayın yılı: 2009

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*