İnsan ve Herkes

Halkını savunan ve savaşın, ölümlerin içerisinde uyandırmaya çalışan bir felsefeci olan Ortega y Gasset söylemlerinde lirizm ve edebi bir üslup kullanmıştır. Oldukça zor bir dönem içerisinde yaşayan yazarımız elinden gelen her şeyi yapabilmek adına insanların kafalarında oluşturduğu düşünceleri daha da ön plana çıkarmayı hedeflemiştir. Yazara ait olan bu felsefe önce kendi ülkesinde daha sonra da Avrupa’da ve bütün dünyada bir uyanışın işareti olacaktır.

İnsan ve Herkes aslında basit bir anlatıma sahip. Bunun yanı sıra anlatım içerisinde oldukça derin düşünceler var. Yazarımızın İnsan Bilimleri Enstitüsünde verdiği seminerlerde gerçekleştirilen konuşmalarından ve bilgilerinin toplamından elde edilen bu eser çağ açıcı bir özelliğe de sahip.

Yazarımız Ortega y Gasset anlatmak istedikleri ile bütün bir dünyayı kendi felsefesi ile bütünleştirme çabası içerisinde. Bu kitabı okumadan önce yazarın hayatını bilmekte oldukça önemli. Özellikle içerisinde bulunduğu dönemi, dönemin şartlarını ve çok daha fazlasını bilmek yazarın önümüze koymuş olduğu düşünceleri anlayabilmek için çok önemli.

insan ve herkes

insan ve herkes

Evrensel Olan İnsan ve Herkes

Genel itibari ile insanlığın tamamına seslenen İnsan ve Herkes okuyuculara sunulan bir başyapıt. Bir solukta okuyabileceğiniz bu kitap size çok farklı şeyler düşündürecek. Felsefi olarak gördüğünüz şeylerinde ötesinde bir düşünce sistemine sahip olacaksınız. Doğru yöntem bilimleri ve çok daha fazlasını bizler ile buluşturan yazarımız aydınlatmak için elinden gelenin çok daha fazlasını bizlerle buluşturuyor.

 

2 Yorum

  1. şerif ulusoy diyor:

    İnsan ve Herkes… Değişik konulu kitap okumak istiyorsanız seçeceğiniz en uygun kitaplardan birisi.Akıcı ve sürükleyici bir kitap.Herkese okumalarını tavsiye ederim.

  2. emre şentürk diyor:

    Herksin parmak izi gibi düşüncesi arklı elbette ama en azında karşımızdakinin iyi yada kötü düşüncesi olduğunu bilmek isteriz . Beynimizin işleyiş biçimi davranışlar bunlar bir örnek olabilir bize. Farklı düşüncelere yelken açarak zihninizi açacak bir eser güzel olmuş :)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*