Milli Görüşten Muhafazakâr Demokrasiye

Ülkemizin en önemli siyasi aktörlerinden biriydi Necmettin Erbakan. Altmışlı yılların sonunda İslamcı söylemleri ile ortaya çıkan Erbakan, Milli Nizam Partisi ile adını duyurdu. İslamcı söylemleri hem laik camiayı hem de askeriyeyi oldukça rahatsız etti. Milli Nizam Partisi bu sayede kapatıldı. Bunu Milli Selamet Partisi takip etti. Bülent Ecevit başbakanlığında koalisyon hükümetinde yer alan Erbakan, tutum ve davranışları ile rahatsızlıklara mahal vermeye devam etti.

Milli Görüşten Muhafazakâr Demokrasiye

Milli Görüşten Muhafazakâr Demokrasiye

Seksen darbesi neticesinde ikinci defa kapatılan partisi ile bir süre siyasetten uzak kalan Erbakan, seçim yasaklarının sonucunda Refah Partisini kurarak seçimlere girdi ve hatırı sayılır bir başarı elde etti. Bu başarı neticesinde İstanbul Belediyesi de el değiştirmiş ve Başkanlığa Recep Tayyip Erdoğan seçilmişti. Devam eden İslami söylemler neticesinde Refah Partisi de kapatılmış ve bunu takip olarak Fazilet Partisi kurulmuştur. Kurulum ile birlikte yenilikçi söylemler ortaya çıkmış ve bu fikir taban içerisinde yayılmıştır. Fazilet Partisinin de kapatılması ile birlikte yenilikçi kanat,  artık yeni bir parti kurmanın vakti geldiğine inanmaya başlamıştı.

Yenilikçiler ile Milli Görüşten Muhafazakar Demokrasiye

Bu inanç neticesinde Türkiye’nin yarınlarına damgasını vuracak olan parti Adalet ve Kalkınma partisi 2001 yılının ağustos ayında kuruldu. Başkan için Abdullah Gül düşünülüyordu, ancak öyle olmadı, Belediye Başkanlığından gelen ve okuduğu şiir nedeni ile cezaevine giderek popülerliği çok artan Recep Tayyip Erdoğan genel başkanlığa seçildi.

Erdoğan, gömleğimizi değiştirdik diyerek yenilikçi ve muhafazakâr demokrat bir çizgide olduklarını beyan etti.  Nureddin Nebati tarafından kaleme alınan Milli Görüşten Muhafazakâr Demokrasiye adlı eser, gelişim ve dönüşümü anlatması açısından çok önemli bir noktadır. 40 yıllık bir siyasi hareket olan milli görüş çizgisinden ayrılan yenilikçilerin, girmiş oldukları yol ve o yolun selametinin anlatıldığı eser Milli Görüşten Muhafazakâr Demokrasiye yakın tarihimize ışık tutar niteliktedir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*