Patasana

Türk polisiyesi olarak değerlendirmeye alınabilecek bir kitap ‘Patasana’. Kitabın yazarı, Ahmet Ümit. Oldukça başarılı anlatımıyla polisiye olarak ülkemizde sivrilmiş bir eser ve yazar diyebiliriz.

Günümüzden Hititlerin son dönemlerine kadar uzanan olaylar zinciri ile tarihi bir bakış açısı da veren eser, bir arkeoloji ekibinin yaşadıkları çerçevesinde gelişiyor. Oldukça başarılı bir anlatımla polisiye severlere hitap eden Ahmet Ümit kitaptaki kurgu ile tarihi anektodlara da değiniyor.

patasana

patasana

Baskı yılı 2004 olan ‘Patasana’ yazarın ilk polisiye romanı değil. ‘Sultanı Öldürmek’, ‘Beyoğlu Rapsodisi’, ‘İstanbul Hatırası’, ‘Kavim’ gibi daha birçok esere imza atmış olan yazar bu romanında geç Hitit döneminde Asur İmparatorluğuna bağlı olarak yaşayan küçük bir krallığın başyazmanı olan Patasana’nın yazdığı gayri resmi tarihi tabletleri konu olarak seçiyor. Bu sebeple kitaba onun ismini veriyor.

Hem Polisiye Hem de Tarih Kokan Patasana

Yazarın entelektüel birikiminin bir dışavurumu olan eserin asıl kahramanları günümüzde yaşayan arkeologlardır. Gaziantep sınırları içinde Fırat Nehrinin kıyısındaki bir antik kentte ve civarındaki köylerde yapılan arkeolojik kazılar esnasında gelişen olaylar, bulunan tarihi kalıntılar, eski tabletler ve bunun akabinde yaşanan cinayetleri konu alan yazar oldukça heyecanlı ve sürükleyici bir anlatım seçmiş.

Hem tarih hem polisiye sevenler için ayrı bir lezzet oluşturabilecek bir kitaptan bahsediyoruz demek yanlış olmaz. Doğan Kitapçılıktan çıkan eser, bir solukta okunabilecek harika bir polisiye roman.

Yazar : Ahmet Ümit

Kitap : Patasana

ISBN : 9789759914585

Sayfa sayısı : 402

Yayın yılı : 2004

 

 

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*