Sevmek , Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne

Mutluluk üzerine şekillenen muhteşem bir kurgu… Her sayfasında o usta yazarın yaşamından birer anılara şahit olabileceksiniz. Sevinmenin, sevinçli olmanın önemine vurgu yapan Yaşar Kemal kitabında daha çok dünyanın gerçeklerine vurgu yapıyor. O nedenle dünyaya bağlı olarak mutlu olamadığını eserinde yansıtıyor.

Kendisini yaradılış olarak aydınlık ve mutlu hissetse de yaşadığı ortam ve dünya gerçekleri buna engel oluyor. Her şeyin ve her durumun yalandan, dedikodudan, iftiradan ibaret olduğu bu koca fani dünyaya neden bu kadar kilitleniriz? diye bir soru sormadan da geçemiyor. “Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne” isimli kitabının isminden de anlaşılacağı üzere yaşama sevinçli, mutlu, pozitif bakmamızı söylüyor.

Sevmek , Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne

Sevmek , Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne

Sevmenin ve Sevilmenin Olduğu Masumane Dünyalar…

Bu gibi güzel duyguların yanında dostluk ve kardeşlik duygularına da değinen yazar yazdıklarıyla yüreğinizi sımsıcak ısıtıyor.Daha başından kendinizi kitabın başına kilitliyorsunuz. Zaman zaman beğendiğiniz kısımların altını çizmeden geçemiyorsunuz. Her sayfasında daha bir tutkulu okuyup daha bir can alıcı gözlerle satırları inceliyorsunuz. Anlatılanların duygusallığını gözlerinizden anlayabilirsiniz çünkü öyle etkileyici manzarayla karşı karşıya kalabilirsiniz ki bu elinizden gelecek bir durum olmayabilir.

Edebiyatı hümanizm üzerine kuran Yaşar Kemal eserinde bu düşünce akımını da aynı şekilde yansıtıyor. Kültür ve özgürlük üzerine de bazı kesitlerle karşılaşıyorsunuz. İnsanların birbirlerine çıkar gözetmeden, haset etmeden, kardeşçe, dostça yaklaşmalarını istiyor. Bu geçici dünyada birbirimizi kırmaya değmeyeceğini söyleyen yazar Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üzerine isimli kitabında da bu görüşünü aynı şekilde yansıtıyor.

 

Yazar: Yaşar Kemal

Kitap: Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üzerine

ISBN:  9789750830334

Sayfa Sayısı: 116

Yayın Yılı: 2014

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*