Swastika Geceleri Yaklaşıyor

Yazarların çok uzun yıllar önce insanlık hakkında anlattığı önseziler öylesine apaçık yaşanıyor ki insan korkuyor. Örneğin 1984 isimli romanında İngiliz yazar George Orwell bugün yaşanan teknoloji ile toplumu izleme olgusunu 60 yıl öncesinden anlatmıştı.

1896 yılında doğup 1963 yılında ölen İngiliz yazar Katharina Bundekin’de toplumların süratle içine kaydıkları totaliterlik bataklığını daha 80 yıl öncesinden görüp kaleme alan aydın. En ünlü eseri olan Swastika Geceleri sadece bir kitap değil. Aydın ve feminist olan bir yazarın faşist toplumlarda kadının ne hale gelebileceğini anlatan bir uyarısı. Tek bir lidere bağlı olarak kurulan faşist toplum düzeninin nasıl bir tehlike olduğunu, insanların içindeki vahşiliği nasıl ortaya çıkardığını ve kadınların bu erkek egemen dünyada nasıl sadece damızlık olarak görüldüğünü 70 yıl öncesinden ortaya koyan bir bildirge.  Ve 70 yılda başta Nazi Almanyası olmak üzere pek çok yaşananlar Katharina Bundekin isimli bu duyarlı kadını, bu yazarı ne yazık ki haklı çıkardı. Haberler haklı çıkarmaya da devam edeceği yönünde.

Swastika-Geceleri-Yaklasiyor

Swastika-Geceleri-Yaklasiyor

Swastika Geceleri İçinde Uyuyup Kalmak

Encore Yayınları tarafından çeviri roman serisi içinde bizde yayınlanan eserin 1937 yılında İngiltere’de ilk baskısı yapılmıştı. Kitap uzun bir suskunluk döneminin ardından yeniden gündeme geldi. 2. Dünya Savaşını ve Hitler faşizmini bütün korkunçluğu ile yaşayan Almanlar ve daha sonraki yıllarda bütün dünya toplumları tek lider yönetiminin ne korkunç boyutlara varabileceğini 80 yıl önce bir kadının kendilerine anlattığını fark ettiler. Sonuç mu? Değişen bir şey olmadı.

Yazar : Katharina Bundekin

Kitap adı : Swastika Geceleri

ISBN : 9786058541498

Sayfa sayısı: 232

Yayın yılı: 2014

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*