Yedi Güzel Adam

Edebiyatın dalları içinde yer alan şiirle uğraşmak çok farklı bir şey. Şair olmak dünyanın en zor işlerinden biri aslında. Bu yüzden şair olunamıyor, şair doğuluyor. Bu işi başaranlardan biri  Cahit Zarifoğlu. 1940 yılında doğan ve 1987 yılında kanserden hayatını kaybeden şair aslen Maraş’lıydı. Bütün kültürlerin bir şekilde izlerini bıraktığı bu kadim şehir onun yaratıcılığına da zemin sağladı.

İşaret Çocukları, Yedi Güzel Adam, Menziller gibi şiir kitaplarının yanında İnsanlar adını taşıyan bir hikaye kitabı ile Savaş Ritimleri ve Ana ismini verdiği iki romanı olan edebiyatçı her zaman için Batı medeniyetinin diktasına karşı Doğu kültürünün protestosunu dile getirdiğini söyledi. Dinsel kökenli eserlerinde Anadolu kültürleri hep esas zemini oluşturmuştur. Bu yüzden Necip Fazıl Kısakürek ve diğer sağ görüşlü şairlere hep yakın durmuş ve kendi tarikat hocasının kızı ile evlenmiştir.

yedi güzel adam

yedi güzel adam

Yedi Güzel Adam Dizi  Oldu

TRT1 ekranlarında 2013 yılında yayınlanan ve 2014 yılında biten Yedi Güzel Adam dizisi içlerinde Cahit Zarifoğlu’nun da olduğu belli bir grubu temsil eden yedi şairin 1970 yıllarındaki hikayesini anlatıyordu. Bu diziden öte Yedi Güzel Adam şairin en sevilen ve en çok bilinen şiir kitabıdır. Beyan Yayınları tarafından şiir kategorisi içinde yayınlanan kitap 133 sayfadır. Şairin şiirleri zaman zaman zor okunur olsa bile her zaman var olacaktır diyen günümüz eleştirmenleri ise diziyi pek beğenmediler.

Yazar : Cahit Zarifoğlu

Kitap adı: Yedi Güzel Adam

ISBN : 9789754735413

Sayfa sayısı :133

Yayın yılı :2013

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*